جزیره هرمز

 

طبیعتی اعجاب انگیز

وقتی با شناور به جزیره زیبای هرمز میرسید حتی فکرش را هم نمیکنید که اینهمه زیبایی بکرودست نخورده پیش رو داشته باشید .اگر دوست داشتید تاریخ و موقعیت هرمز را بدونید به اینجا مراجعه کنید و اگرعاشق طبیعت هستید قطعا جزیره زیبای هرمز مقصد فوق العاده ای به عنوان یک سفر کوتاه برای شما خواهد بود.

برای رفتن به هرمز، ساعت 7 صبح ازقشم به سمت جزیره هرمزحرکت خواهید کرد از شناور که پیاده شدید همراه راهنما به سمت منزل ایشون به راه میافتید که یه خونه کوچک و ساده است اما خیلی تمیز،با میزبانی مهربان و خوشرو. صبحانه را اونجا میل مبکنید و به سمت قلعه پرتقالی ها حرکت خواهید کرد.

این قلعه باعظمت با سنگ وخاک قرمز رنگ هرمز ساخته شده وبه این دلیل که در ساخت اون مرجان بکار رفته دوام بیشتری در برابر فرسایش طبیعی نشون داده. در این قلعه مکان هایی مثل کلیسا وآب انبار وجود داره و توپهای جنگی هنوز در محوطه هستن در کاوش‌های قلعه‌ی پرتغالی‌ها تعدادی ظروف چینی متعلق به کشورچین وشیشه‌های ساخت ونیز هم یافت شده. از بالای دیوار 14متری قلعه دریای نیلگون با منظره فوق العااده ای خودنمایی میکنه.

کلیسا در حیاط قلعه ساخته شده این کلیسا دارای دو ردیف ستون‌های سنگی دایره‌ای شکل با قوس‌های زیبایی از سنگ‌های مرجانی تراش خورده‌است.

آب باران از روی سقف قلعه به سمت آب انبار هدایت میشده و در آنجا نگهداری میشده .

دیواره مرجانی آب انبار

در کنار قلعه خانم های بومی با لباسهای بسیار زیبا و رنگارنگ مشغول فروختن صنایع دستی خودشون هستن اینجا همه چیز رنگ داره و این رنگین کمان رنگها شما را به سمت دره رنگین کمان راهنمایی میکنه.

هرمز جزیره رنگهاست و این خاک های رنگی در کنار یکدیگر طیف وسیعی از رنگ های سفید، زرد، نارنجی، قرمز، قهوه ای، سبز، نقره ای و حتی طلایی ایجاد می کند. این رنگ های شمارش ناپذیر از طیف رنگی گرم تا سرد را شامل میشود وهر ساله  مردم فرشی از خاکهای رنگی هرمز در ساحل نقش میکنند.

فرش خاکی 30 متر مربعی در جزیره هرمز

به دلیل وجود کانی های مختلف در مسیر کوتاهی پیاده روی در دره میتوانید طیف گسترده ای از رنگها را ببینید.احتمالا کلمات و عکسها  برای توضیح اینهمه زیبایی کافی نیست و تنها راه سفر کردن ودیدن و حس کردن اونهاست.

در راه دریایی قشم به جزیره هرمز کوه هایی به رنگ زرد، سفید و قرمز دیده می شود. در میان این کوه ها، کوه قرمز رنگی وجود دارد که خاکش خوراکی است و مردم محلی این کوه را «دلک» می نامند و از خاک سرخ آن به عنوان ادویه در طبخ ماهی و نان و تهیه ترشی و مربا استفاده می کنند. محلی ها نانی به نام سوراغ درست میکنند وخاک آسیاب شده را روی آن میپاشند . این تنها کوه خوراکی جهان است. این کوه با ارتفاع تقریبی 200 متر در جنوب جزیره هرمز قرار گرفته و از خاک آن در صنایع سرامیک سازی و رنگسازی نیز استفاده می شود.

هنوز چشمهایتان اینهمه زیبایی را باور نخواهند داشت که به دره مجسمه ها خواهید رفت. حدود صد متر به سمت ساحل پیاده میروید زیر پا شنهای نقره ای و طلایی و تلالو زیبایشان در نور آفتاب… و پیش رو سنگهایی که با فرسایش درطول سالها به اشکالی در آمدند و بینندگان نامهایی بر آنها گذاشته اند .

چند عکس گذاشته شده نامگذاریش با خودتون 🙂

البته مردم بومی اسمهایی برای آنها  گذاشتن اما به نظر این به قوه تخیل هر کس بستگی داره

در میان دره ای که این مجسمه ها در دو طرف قراردارن یک مسیر هست که در انتهای آن منظره ای شگفت انگیز را خواهید دید…. دره ای سنگی که به ساحلی شنی به رنگ نقره ای منتهی میشه امواج دریا اینجا دیگر نیلگون نیست سرخ است که این به دلیل وجود اکسید آهن در این شنهای نقره ای و طلایی است.

وقتی به دره سکوت میروید آرامشی شما را فرامیگیرد که شاید در گذشته آنرا تجربه نکرده باشید از آنجا که نمک خاصیت جذب امواج را دارد،اینجا میزان نویز در فضا بسیار پایین است.بعد از اینکه زمانی را در این دره سپری میکنید احساس خوشایندی  خواهید داشت و به این دلیل به اینجا دره انرژی هم میگویند

شاید غارهای نمکی را در جنوب ایران دیده باشین در جزیره هرمزغار نمکی زیبایی است که اهالی نمک آنرا به شکل خوراکی هم استفاده میکنند

در مسیر آهوان را خواهید دید که با اهالی هرمز زندگی کاملا مسالمت آمیز دارن و تا نزدیکی خانه هایشان میایند و باقی مانده سفره ساده مردم جزیره غذای آنهاست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *